HaberDelisi

Tatlandırıcılar şekerden daha tehlikeli

Teknoloji Haber - Tatlandırıcılar şekerden daha tehlikeli
Okunma: [ 802 ]

ABD'de yapılan araştırma, şeker yerine kullanılan düşük kalorili tatlandırıcıların daha çok kilo aldırdığını ortaya çıkardı.

İlişkili Haberler Şekere bağımlı çocuk alkol bağımlılığına da aday.jpg Şekere bağımlı çocuk alkol bağımlılığına da aday!

Bilim insanları, düşük kalorili tatlandırıcıların genel kanının aksine zayıflatmadığını, hatta bazı durumlarda kilo aldırdığını ortaya çıkardı. 

Araştırmacılar, yapay tatlandırıcıların metabolizmayı etkilediğini ve karın bölgesinde yağlanmaya neden olduğunu belirtti.

Araştırmada, 1984-2012 yılları arasında tatlandırıcı kullanan ve kullanmayan 1454 kadın ve erkeğe ait bilgiler kullanıldı. 

Bu veriler ışığında tatlandırıcı kullananların 10 yıl sonunda 2.6 santimetre daha geniş bir bel çevresine sahip olduğunu ve karın bölgesi obezitesine yüzde 37 daha yatkın olduğu gözlendi. 

ABD'deki araştırmalar sonucu elde edilen verilerin yer aldığı makalede imzası bulunan Dr. Chee Chia da zayıflamak amacıyla kullanılan tatlandırıcıların obezite salgınına yol açabileceğine dikkat çekiyor. 

Malezyalı bilim insanı Chia, araştırma sonuçlarına göre tatlandırıcıların zayıflamak için uygun bir yol olmayabileceğinin görüldüğünü sözlerine ekledi. 

Araştırmada yine son 30 yılda obezitenin azalma eğilimi göstermediği ortaya çıkarken, 2025 yılında 1 milyar insanın bu hastalıktan muzdarip olacağı da öngörüldü.

Uluslararası Tatlandırıcılar Birliği ise çalışmanın gözlemsel olduğunu, zarar ve etkilerini kanıtlayamayacağını ileri sürdü.