HaberDelisi

Blog: Yaşayan ölüler

Teknoloji Haber - Blog: Yaşayan ölüler
Okunma: [ 2088 ]

Öldüler ama hala yaşıyorlar, tabi buna yaşamak denirse.

CHIP Online'da 7 seneye yaklaşan çalışma dönemim, teknolojiyle ilgili dışarıdan pek anlaşılmayacak tecrübeler edinmemi sağladı. Bunlardan sadece bir tanesi "müthiş" diye tanıtılan, ancak henüz herkesin bilmediği, konsept aşamasındaki şeylerin kaybolup gitmesinin gayet muhtemel olduğu. Bazen kendim bile inanmadığım şeylerin haberini yazdığım oldu, kendi kendini radyo dalgalarıyla şarj eden telefon gibi.

Bir de bazı teknolojiler için belki defalarca "öldü" dememize rağmen ölmek bilmediğini hep beraber gördük. Daha doğrusu bu teknolojiler çoktan öldüler, ancak çok zor şartlarda yaşamaya devam ediyorlar. Aklıma hemen şunlar geliyor.

Windows XPBlackBerry OSWindows PhoneWindows 10 MobileAndroid'li tabletlerGalaxy Note 7 (bu sizi de öldürebilir)Project AraAKKHer yerde tek şifre kullanmaMP3 indirmeiPhone 5CGoogle+

Listeyi teknolojinin dışına doğru taşırmak da mümkün, ancak bu durumda işin ucunun nereye varacağını kestirmek zor. Bu teknolojiler belki kısa, belki uzun süre daha ortalıkta dolanacaklar. Sesleri çıktığında canlandıklarını sanacağız, ancak muhtemelen rakipler çoktan almış başını gitmiş olacak.  Bu arada, hepsinin gitmesinden yana olmadığımı da söylemeliyim.