HaberDelisi

‘Mobil park polisi' ile asayiş berkemal

Spor Haber - ‘Mobil park polisi' ile asayiş berkemal
Okunma: [ 431 ]

İstanbul Emniyet'i yurt genelinde örnek gösterilen ‘Mobil Huzur Ekibi' uygulamasının ardından Mobil Park Polisi (MPP) ile bir yeniliğe daha imza attı. Çocuk parkları ve bahçeleri başta olmak üzere kentteki tüm parkların güvenliği gezici MPP ekiplerine ema

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, çocuk parkları ve bahçeleri başta olmak üzere tüm parklarda güvenlik adına gezici görevli Mobil Park Polisi (MPP) uygulamasını başlattı. İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın önderliğinde hayata geçirilen proje, ilk aşamada 7 Mart 2016'da 6 ilçedeki pilot olarak uygulandı. Çalışma olumlu sonuç verince ilçe sayısı 25 Mart'ta 11'e, nisan ayı başlarında ise İstanbul'un tüm ilçelerinde 39'a çıkartıldı. MPP ekipleri, 1'i kadın 3 polis, 1 zabıta memuru ve ilçe belediyesince belirlenen 1 irtibat görevlisi olmak üzere toplam 5 kişiden oluşuyor. İrtibat görevlisi, masabaşı işlerle ilgileniyor. Ekipler, günlük iki vardiya şeklinde çalışıyor. Mesai içinde günde ortalama 85 park ve bahçeyi kontrol edebiliyor. MPP, park ve bahçelerin yoğun olduğu günlerde aralıksız görev başında bulunuyor.

‘HER ÇOCUK KENDİ ÇOCUĞUMUZ GİBİDİR'

Pilot noktalarda uygulamanın başladığı ilk andan itibaren uyuşturucu satıcılarının, çocuk tacizcilerinin ve hırsızların korkulu rüyası MPP ekipleri, gerektiğinde dikkat çekmemek için kılık değiştirerek geziyor. Bugüne dek çok sayıda tacizci, hırsız ve uyuşturucu satıcısı yakalandı. Emniyet Müdürlüğü'nden bir yetkili, “Bu iş kutsal görevlerimiz arasına girdi. Parklarda oynayan her çocuğu kendi çocuğumuz gibi gördüğümüz için kötü niyetli kişilere asla izin vermeyiz.” dedi.

Yetkili, şöyle devam etti: “İstanbul'da sirkülasyonun yoğun olduğu park ve bahçelerin kamu düzeni açısından güvenlik riski oluşturacak birtakım sorunlarının iyileştirilmesine ihtiyaç vardı. Bu noktaları her türlü ahlaki değerleri zayıflarla alkoliklerin barınma ve buluşma yuvası olmaktan kurtarmak gerekiyordu. Uygulamadaki amaç, park ve bahçelerin daha güvenli hale gelmesi. Parklarda düzen ve güven sağlanınca halk da eğlenip dinlenebilecekleri bu noktalara gönül rahatlığı ile gider.”

Aksaklıklara anında müdahale

MPP çalışmasının aşamalarında ilk olarak emniyet birimleri ve belediye ekipleri İstanbul'daki park ve bahçeleri dolaşarak analiz yaptı. Belirlenen yapısal sorun, aksaklık ve kötü görüntülerin düzeltilmesi için belirlemelerde bulundu. Güvensizlik yaratan ne varsa elden geçirildi. Kırık bank ya da zinciri bozulmuş salıncak gibi park malzemeleri tamir edildi ve duvar yazıları temizlendi.

OKULDAN KAÇAN AİLESİNE TESLİM EDİLİYOR

İstanbul'un ilçeleri Üsküdar'da 328, Kâğıthane'de 272, Fatih'te 214, Büyükçekmece'de 175, Eyüp 166'te, Bağcılar'da 157, Beşiktaş'ta 120, Kadıköy'de 110, Küçükçekmece'de 110, Bakırköy'de 103, Beyoğlu'nda 100, Esenler'de 52, Zeytinburnu'nda ise 27 park bulunuyor. Parkların yeni güvenlik teminatı olan MPP, aranan ve genellikle parklarda yatıp-kalkan kanun kaçaklarını, uyuşturucu satıcılarını yakaladığı gibi uyuşturucu kullanıp kendinden geçmiş bağımlılarla da ilgileniyor. Problemli kişilerde 112 Acil aranıyor. MPP'nin başarılı olduğu başka bir alansa evden veya kaldığı yurttan kaçan çocukları bularak ailelerine, okullarına veya yurtlarına teslim etmek. Emniyet yetkilisi, okuldan kaçanlarla ilgili çarpıcı bilgi vererek, “Parklarda rastladığımız ve okuldan kaçmış bazı çocukların yanında gezen kişilerin kimlik kontrolünü yaptığımızda uyuşturucu satıcılığından sabıkalı olduklarını gördük. Bu kişileri de Narkotik'e yönlendiriyoruz.” dedi.