HaberDelisi

5.Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali başlıyor

Kültür-Sanat Haber - 5.Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali başlıyor
Okunma: [ 425 ]

TAKSAV, Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali’nin beşincisi 2-12 Aralık 2016 tarihleri arasında gerçekleştirecek. Festivalin bu yıl ki teması ise 'Umut' olarak belirlendi.

İlişkili Haberler lale.jpg Sinema Onur Ödülleri belirlendi

TAKSAV (Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf) İzmir Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada ; geçtiğimiz 4 yılda %85?in üstünde doluluk ortalamasıyla salonları ve sokakları hareketlendiren festival?e, bu yıl 150?nin üzerinde oyun başvurusunun olduğu, oyunların, festivalin ?Umut? temasıyla uyumu, teknik ya da sunum anlamında taşıdığı deneysellik, görsel sunum ve sahne uygunlukları vb. açılardan değerlendirildiği belirtildi. Yapılan ilk eleme sonrasında 55?i yerli, 8?i yabancı toplam 63 oyunun belirlendiği, festival için yapılan görüşmelerden sonra oyun sayısının 5?i yabancı olmak üzere toplam 35?e indirildiği ifade edildi.

Değerlendirmelerde, şehir tiyatrolarından üniversite topluluklarına, özel tiyatrolardan amatör topluluklara, çocuk oyunlarından performanslara ve deneysel arayışlara kadar, tiyatronun geniş yelpazesinin renklerini buluşturacak bir zemin oluşturulduğuna dikkat çekildi. Festivalin yabancı konukları Romanya, İsviçre, Gürcistan, Almanya ve Kıbrıs olarak belirlendi.

film.jpg Uluslararası Çocuk Hakları Film Festivali başladı 1330562_940x531.jpg İstanbul Komedi Festivali sona erdi