HaberDelisi

"Zor günler geride kaldı"

Güncel Haber - 'Zor günler geride kaldı'
Okunma: [ 529 ]

Rusya Başbakanı Medvedev ile Başbakan Binali Yıldırım, Moskova'daki görüşmenin ardından kameralar karşısına geçti.

İlişkili Haber binaliyıldırım.jpg "Rusya ve Türkiye olarak önemli görevlerimiz var"

Başbakan Binali Yıldırım, Rusya'da mevkidaşı Medvedev'le görüştü. Görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü. 

İki lider görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşuyor.

Basın toplantısında sözü ilk olarak Medvedev aldı:

"Aramızdaki sorunlara rağmen, projeler üzerine çalışmaya devam ediyoruz. En önemlisi ticari ve ekonomik işbirliği mekanizmalarımızı yeniden başlatmak. Son sene ticaret hacmimiz azaldı. Bunun siyasi ve ekonomik nedenleri var. Ortak yatırım fonu oluşturmaya karar verdik. 3. ülkelerde de ortak projeler yürüteceğiz. Türk Akımı Projesi'nde de önemli bir gelişme var. Anlaşma onaylandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da ilgili kanunu onayladı. En yakın zamanda bu anlaşma bizde de onay sürecinden geçecek ve ilgili süreç tamamlanacak."

Ardından söz alan Başbakan Yıldırım özetle şu ifadeleri kullandı:

"Ülkelerimiz arasında son bir yılda zor günler geçirdik ama zor günler geride kaldı. Bundan sonra geleceğe odaklanmamız icap ediyor. İlişkileri Kasım 2015'in öncesine değil daha da ilerisine götürmek gibi bir niyetimiz var. Bugün enerjiden ulaşıma turizmden kültürden tarıma bütün alanlarda ekonomik siyasi ilişkilerimiz bunların hepsini etraflıca konuştuk. Bakanlar etraflıca görüştüler, karara bağladılar. Türkiye Rusya ilişkilerinin tarihi geçmişine yakışır şekilde ekonomik bakımdan ikili ilişkileri çok daha ileriye taşıyacak potansiyel mevcut önemli olan bu iradenin hayata geçmesidir. İki başbakan olarak bunun takipçisi olacağız. Bundan kimse endişe etmemeli.

Mavi ve Batı akımının yanı sıra Türk Akımı'nda da hızlı kararlar aldık. Nükleer enerjiyle ilgili Akkuyu Projesi bizim stratejik proje olarak gördüğümüz alandır. Projenin biraz daha hızlandırılarak Türkiye'nin 100. kuruluş yıldönümünden önce bir fazının hayata geçmesini istiyoruz. Yaşanan 1 senelik sürede bazı alanlarda istemediğimiz şekilde geriye düştük. Ticaret hacmimiz istemediğimiz rakamlara düştü. Rusya ile ilişkilerimizi sadece ekonomik anlamda görmüyoruz. Kültürel anlamda da ilişkilerimiz var. Diyalog yoluyla ülkemizin ortak menfaatleri iki halkın dostluğu temelinde çözemeyeceğimiz hiçbir engel yoktur diye düşünüyoruz. Ortak paydaları tespit ederek çalışmalarımızı sürdürüyoruz."