HaberDelisi

İsmet Sezgin'e veda

Güncel Haber - İsmet Sezgin'e veda
Okunma: [ 635 ]

88 yaşında yaşamını yitiren eski TBMM Başkanı İsmet Sezgin son yolculuğuna uğurlanıyor.

İlişkili Haberler ismet sezgin6.jpg İsmet Sezgin hayatını kaybetti

Vefat eden eski TBMM Başkanı İsmet Sezgin için ilk tören TBMM'de düzenlendi. Törende Başbakan Binali Yıldırım ve TBMM Başkanı İsmail Kahraman konuşma yaptı.

Başbakan Binali Yıldırım İsmet Sezgin'in devletin çeşitli kademelerinde önemli görevler üstlenerek ülkeye değerli hizmetlerde bulunduğunu belirterek, "Siyasetin duayen isimleri vardır. O isimleri anlamadan siyaseti, siyasetin tarihini eksik anlatmış olursunuz. İşte İsmet Sezgin böyle bir siyasetçiydi. Devlet adamı olarak Türkiye?nin yakın tarihinde ön planda oldu" dedi. 

Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "Siyasetin 'İsmet Abisi' siyasetin inişli çıkışlı yolunda mücadelesini hiç ama hiç eksiltmeden yürüttü. Bedelini de ödedi, en yüksek makamlarda siyaseti de yaşadı. Devletin en tepe noktalarına ulaştı. Ama Aydınlı İsmet Abi kişiliğini hiç kaybetmedi. Ciddi ama çatık kaşlı olmayan bir devlet adamıydı. Siyaseti millete hizmet olarak gördü. "

TBMM Başkanı İsmail Kahraman ise törende yaptığı konuşmada, "Mühim olan bu kubbede hoş bir seda bırakabilmek. Rahmetli İsmet Bey hoş bir seda bıraktı. Çok değerli bir insandı. Ben kendisini Gençlik ve Spor Bakanı yaptığı dönemde tanıdım ve dost olduk. Sanat, edebiyat seven, fevkalede görüşleri olan değerli bir insandı. Milletimizin başı olsun" diye konuştu.

Törene Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eski Başbakanlar Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz ile çok sayıda yeni ve eski milletvekili katıldı.Sezgin'in cenazesi, Kocatepe Camisi'nde cuma namazının ardından kılınacak cenaze namazı sonrası Devlet Mezarlığı'nda defnedilecek.