HaberDelisi

Kahvaltıda dondurma zihin açıklığı yapıyor

Güncel Haber - Kahvaltıda dondurma zihin açıklığı yapıyor
Okunma: [ 472 ]

Japon bilim insanları dondurmanın yeni bir faydasını ortaya çıkardı. Uzmanlara göre kahvaltıda yenen dondurma hem zihinsel hem de bedensel performansı arttırıyor.

İlişkili Haberler dondurma kemik erimesi riskini azaltıyor.jpg Türk dondurmasının tadı kıtaları aştı canan karatay.jpg Canan Karatay: Dondurma büyüklerin ve çocukların aldatmacasıdır

Japon profesör Yoshihiko Koga, "Zindelik ve zihin performansı için sabah uyanır uyanmaz dondurma yiyin" açıklaması yaptı. Tokyo'daki Kyorin Üniversitesi'nde dondurmanın etkilerini inceleyen Profesör Koga sabah uyanır uyanmaz dondurma yiyenlerin zihinsel performansını ölçtü.Bilgisayarda test edilen deneklerin, beyinlerinde yüksek frekanslı alfa dalgaları oluştuğu, dondurma yemeyenlerden daha uyanık ve daha canlı oldukları gözlendi. Etkinin dondurmanın soğuk olmasından kaynaklanmadığını test etmek için deney soğuk su ile tekrarlandı. Ancak uyanınca ilk iş soğuk su içenlerde beyin performansı aynı kaldı.Japon profesör Koga kahvaltıda dondurma yemenin stres seviyelerini de azalttığını belirtti.Deney sonuçlarının sabah kahvaltısıyla da tekrarlanabileceği görüşündeki beslenme uzmanları ise iddialara şüpheyle yaklaşıyor. İngiltere'de yapılan bir ankete katılanların yüzde 85'i kahvaltıda dondurma yiyebileceklerini söyledi. 2002 yılında yapılan bir araştırmada dondurmanın insana mutluluk verdiği kanıtlanmıştı.