HaberDelisi

'11 saatte 600 civarında telefon görüşmesi yapmışım'

Güncel Haber - '11 saatte 600 civarında telefon görüşmesi yapmışım'
Okunma: [ 492 ]

Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi 11 saat boyunca 600 civarında telefon görüşmesi yaptığını açıkladı.

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'da, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) 33. Ulusal Bilişim Kurultayı'nda konuşuyor.Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları şöyle:'Bu işin gizli kahramanları basındır, basın burada tarihi görev üstlendi. Bizim 11 civarında yaptığımız açıklama ve takip eden açıklamalar aslında darbecilerin moralini bozan önemli bir başlangıç olmuştur. O gece 11 saat boyunca 600 civarında telefon görüşmesi yapmışım. Gecenin karanlığında yoldasınız ve siz her türlü işinizi rahatlıkla yapabiliryorsunuz görüntülü görüntüsüz insanlarla görüşebiliyorsunuz. Ofisinizden bağımsız olarak işlerinizi tıkır tıkır yürütüyorsunuz. Bunların yapılmasının arkasındaki gerçek güç iletişim gücüdür. İletişim olmadığı yerde hiçbir şey olmaz. Eskiden darbeleri insanlar 1-2 gün sonra öğrenirdi. Bilemezdi.

'KONU TÜRKİYE'NİN BEKA MESELESİ OLUNCA...'

Siyaseten hükümetle problemleriniz olabilir ama konu Türkiye'nin beka meselesi olunca orada siyaset biter. Ana muhalefet partisinden de başlangıçtaki duruşunu muhafaza etmesi toplumun beklentisiydi. Darbecilerin mağduriyetinden söz etmek, açıkçası şehitlerimizin ruhunu incitiyor, onların yakınlarını incitiyor. Darbeciler elbette ki hesabını sonuna kadar verecek. Türkiye bir hukuk devleti. Hukuk devletinin gereği yapılacak.

'SANAL DÜNYA YALAN DÜNYA DEĞİL'

Şimdi artık savaşlar tankla tüfekle olmuyor bilişimle oluyor. Bilişim bazen zehit bazen ilaç olabiliyor. Sanal dünya yalan dünya değil. Sosyal medya sorumsuz medya değil. Bunları etiğinin zaman içerisinde oluşması lazım. Yapmamız gereken şeyler var. Bugün Türkiye'de üretilen verilerin yüzde 80'i dışarıda depolanıyor. 2017 yılını 'Bilişimde Gelişim Yılı' olarak ilan ediyorum.'