HaberDelisi

Takviye kurslarda ‘öğretmen yönlendirme' iddiası

Eğitim Haber - Takviye kurslarda ‘öğretmen yönlendirme' iddiası
Okunma: [ 1367 ]

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) genelgeyle yasaklamasına rağmen bazı okullarda takviye kursları için ailelerden hâlâ para istenmeye devam ediyor.

Ayrıca bununla birlikte kurslarda yeni sorunlar da ortaya çıkmaya başladı. Ankara'da bir Anadolu lisesinde görev yapan eğitimcinin takviye kurslarıyla ilgili şikâyet mektubundaki iddialar bu sorunları gözler önüne serdi. Mektupta, “Kurslarda öğretmene devletin verdiği kurs ders ücreti yanında okulun mezunlar derneğinden de ödeme yapılmaktadır. Kaynak parası adı altında öğrencilerden 2 bin 500 lira para toplanmaktadır. Açılan kurslara öğretmen seçimleri, öğrencilere idareci odalarındaki bilgisayarlarda yönlendirme ile tercih yaptırıldı. Böylece bazı öğretmenler ön plana çıkartıldı. Müdür yardımcısı kurslarda kendine 10 ve 11. sınıflarda hafta içi olmak üzere 15 saat ders aldı. Bu kursları 15.30 ile 17.30 saatleri arasında yapmaktadır.” denildi. Bu iddialar ‘takviye kursları rant kapısına mı dönüşüyor' sorusunu akıllara getirdi. Eğitim sendikaları da bazı okullardan bu yönde şikâyetler alındığını belirtti.

Takviye kurslarıyla ilgili kendilerine çeşitli şikâyetler ulaştığını belirten Aktif Eğitim-Sen Genel Başkanı Osman Bahçe, bakanlığın acilen açtığı yaraları tedavi etmesi gerektiğini kaydetti. Bahçe, böyle bir şeyin iyi öğretmen, kötü öğretmen kavramını ortaya çıkartacağını ve okullar için felaket olacağını söyledi.