HaberDelisi

30 bin öğretmen atama sevinci yaşadı

Eğitim Haber - 30 bin öğretmen atama sevinci yaşadı
Okunma: [ 1465 ]

Bakanlık şubat atamalarında yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Bu dönemde atananlar hemen öğretmenliğe başlamayacak. 6 ay kadar deneyimli bir öğretmenin yanında derslere girip tecrübe kazanacak. Ardından görevine başlayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 104 alanda 30 bin öğretmen Atamasını dün gerçekleştirdi. Atamalara 121 bin başvuru yapıldı. Bakanlık şubat atamalarında yeni bir uygulamayı da hayata geçirdi. Bu dönem atananlar 6 ay deneyimli bir öğretmenin yanında derslere girip tecrübe kazandıktan sonra görevine başlayacak.

MEB Şura Salonu'nda gerçekleştirilen atama törenine konuşan Bakan Nabi Avcı, 30 bin öğretmen atamasıyla birlikte öğretmen sayısının 923 bine ulaştığını belirtti. Türkiye genelinde öğretmen doluluk oranının da yüzde 93'e ulaştığını kaydetti.

SIRADA MÜFREDAT VAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Nabi hocayla bir araya geldiğimizde söylüyorum. Şimdi artık müfredat, müfredat, müfredat. Bunun üzerine gitmemiz lazım. Buradaki eksiğimizi gidermemiz lazım. Bakanlığımız bu amaçla bütün müfredatı, ders programlarını elden geçirip gerekli sadeleştirme ve iyileştirme çalışmalarını da başlattı." diye konuştu. Doğu ve Güneydoğu'ya atanan öğretmenlere tavsiyelerde de bulunan Erdoğan, "Kuraları çektik. Güneydoğu, Doğu'ya çıktı hemen batıya nasıl gelirim telaşına kapılanlar varsa yine yanlış. Olmaz. 780 bin kilometrekare ile bu topraklar bizim vatanımızdır." ifadelerini kullandı.

9 yıl bekleyen bile var

3 yılın ardından İngilizce öğretmeni olarak Gaziantep'e atanan Erol Ergün, “Batıdaki illerden sonra ilk tercihimdi. Psikolojik olarak zorlu bir süreçti. Ama şimdi çok mutluyum.” ifadelerini kullandı. 5 yıldır atama bekleyen ve Zonguldak'a atanan edebiyat öğretmeni Zeynep Ardıç, “5 yıl sonunda oldu. Duygularımın tarifi yok şu an.” diyerek sevincini paylaştı. 9 yıl sonra İngilizce öğretmeni olarak Gaziantep'e atanan Merve Çırak, bir kolejde öğretmenlik yaptığını ancak güvencesiz olduğu için devlete atanmak istediğini söyledi. “Devlette öğretmenlik yapmak daha rahat ve daha değer veriliyor.” şeklinde konuşan Çırak, çok çalıştığını ve karşılığını aldığını dile getirdi.

ÖZELLİKLE KÖY OKULU YAZDIM

Şanlıurfa Siverek'e atanan sınıf öğretmeni Nur Pınar, “İkinci tercihime ikinci yılımda yerleştim. Özellikle köy okulu yazdım. Oralarda vatana, millete hayırlı çocuklar yetiştirmeye çalışacağım.” dedi.