HaberDelisi

Martin Schulz AP Başkanlığı'nı bırakıyor

Dünya Haber - Martin Schulz AP Başkanlığı'nı bırakıyor
Okunma: [ 509 ]

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, AP başkanlığı için üçüncü kez aday olmayacağını açıkladı. Schulz'un seçimlerde Başbakan Merkel'in karşısına SDP'nin başbakan adayı olarak çıkacağı belirtiliyor.

İlişkili Haberler steinmeier almanya cumhurbaşkanı aday141116.jpg Almanya yeni cumhurbaşkanı adayını belirledi

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz AP'de düzenlediği basın toplantısıyla aldığı kararı duyurdu. Son aylarda geleceğiyle ilgili çok fazla spekülasyon yapıldığını söyleyen Schulz, "Kararımı verdim, AP başkanlığı için üçüncü dönem aday olmayacağım. Gelecek yıl Almanya Federal Meclisi seçimlerine partim adına katılacağım" dedi.Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) üyesi olan Schulz, dışişleri bakanlığı ya da başbakanlık için mi yarışacağına dair bilgi vermedi.

BAŞBAKAN ADAYI OLACAK 1994 yılında üyesi olduğu AP'nin 2012 yılından beri başkanlığını yapan Alman siyasetçi, SPD'nin favori başakan adayı olarak öne çıkıyor.

Martin Schulz'un Cumhurbaşkanı adaylığını açıklayan Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier'in boşaltacağı koltuğa oturacağı da iddia ediliyor. Son anketler de Schulz'un SPD Başkanı Sigmar Gabriel'den daha popüler olduğunu gösteriyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel 20 Kasım'da 4. kez başbakanlık için yarışacağını açıklamıştı.