HaberDelisi

Çavuşoğlu'dan Orta Doğu'da barış mesajı

Dünya Haber - Çavuşoğlu'dan Orta Doğu'da barış mesajı
Okunma: [ 1660 ]

Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen "Orta Doğu Barış Konferansı"na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin bölgede sağlanacak "kalıcı" ve "kapsamlı" bir barışa destek verdiğini söyledi.

İlişkili Haberler fransa-konferans.jpg Fransa'daki Ortadoğu Konferansı'ndan Trump'a uyarı fransa-çözüm.jpg Fransa'da İsrail-Filistin sorununa çözüm arayışı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen konferansta bölgede acilen kalıcı ve kapsamlı bir barışa ihtiyaç olduğunu belirterek, Türkiye'nin bu barışa destek verdiğini vurguladı. Çavuşoğlu ayrıca Filistin topraklarında işgalin sona ermesi ve egemen bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasının da bölgede barış için önemli olduğunun altını çizdi.

Ortak oturumun dışında AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile Libya, Malta, Katar ve Suudi Arabistan'lı mevkidaşlarıyla bir dizi temaslarda bulunan Çavuşoğlu'nun, hem ilgili ülkelerle ikili ilişkileri hem de bölgesel konuları ele aldığı bildirildi.

Paris'te yaklaşık 70 ülke, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen Orta Doğu Barış Konferansı'na katılan temsilciler aile fotoğrafında bir araya geldi.