HaberDelisi

Aşırı sağcı liderden AB'ye Türkiye şartı

Dünya Haber - Aşırı sağcı liderden AB'ye Türkiye şartı
Okunma: [ 646 ]

Avusturya'da göçmen karşıtı Özgürlük Partisi'nin cumhurbaşkanı adayı Norbert Hofer Türkiye'nin AB'ye katılması halinde ülkesinin AB üyeliğini referanduma götüreceğine söz verdi.

İlişkili Haberler avusturya dışişleri.jpg "Türkiye'ye karşı tutumumuz değişmeyecek" ışıkfikri Işık: Bu karar Türkiye’yi etkilemez avustruya parlamento silah ambargosu251116.jpg Türkiye'ye silah ambargosu çağrısı

Yeşiller Partisi'nin desteklediği rakibi Alexander Van Der Bellen ile televizyonda düelloya çıkan aşırı sağcı lider Norbert Hofer çarpıcı açıklamalarda bulundu. Aşırı sağcı lider Hofer, Türkiye'nin AB'ye katılması ya da Brüksel'in daha merkeziyetçi bir politika izlemesi halinde Avusturya'nın AB'den çıkıp çıkmamasını referandum ile halka soracağını belirtti.Hofer buna karşın şahsen Avusturya'nın Avrupa Birliği'nden çıkmasını istemediğini sözlerine ekleyerek, "Defaatle stöylediğim gibi, ben AB'nin olumlu yönde gelişmesini istiyorum" dedi. Yeşiller Partisi'nin desteklediği Bellen ise "Avusturya?yı AB?den çıkarmakla tehdit eden" Hofer'in güvensizlik duygusu uyandırmaya çalıştığını öne sürdü. Avusturya'da 4 Aralık'ta düzenlenecek ikinci tur oylaması, ülke tarihinin en uzun cumhurbaşkanlığı seçimi kampanyasının ardından gerçekleşecek. Adayların yaklaşık 350 gün boyunca kampanya yürüttüğü seçimlerle ilgili son anketler pazar günkü yarışın büyük bir çekişmeye sahne olacağına işaret ediyor.